Jihočeská filharmonie

Nová kavárna

Nová kavárna Chystáme pro vás nový vzhled kavárny. Rekonstrukce proběhne během létních měsíců.

Dámy a pánové,

v krátkém čase podruhé Vás chci seznámit s hrubými obrysy plánů Jihočeské filharmonie. Nepůjde tentokrát o repertoár, ale o vytvoření centra. Protože se lze celkem oprávněně domnívat, že rekonstrukce Slavie, jakkoliv se k ní, zdá se, reálně schyluje, se protáhne na několik let, nechceme jen pasívně čekat.

A naopak, chceme využít přízně Kraje a přidělených peněz na rekonstrukce k prvnímu kroku nového záměru. Tím bude rekonstrukce poněkud ošumělé kavárny, která je teď současně vstupem do prostoru koncertního. A tím záměrem a očekávaným závěrem pak vznik malého kulturního centra, kam by mohli rádi zajít ti, kdo mají rádi dobrou muziku, kávu, kvalitní sladkosti i slanosti, kdo mají chuť u posezení poslouchat kvalitní hudbu, ať už reprodukovanou nebo živou. A nedusit se u toho kouřem cigaret.

Chceme využít skvělé polohy nedaleko centra na příjemném otevřeném nároží a vytvořit prostředí, které bude vhodné k setkávání, posezení a pobavení.

Máme už k dispozici velmi příznivý návrh významného architektonického ateliéru z ČB, v jednání jsou příslušná povolení a ostatní podmínky k realizaci nutné. A pokud vše půjde dobře, už v září Vás rádi pozveme do nové kavárny, která jednak lépe využije svěřený prostor, bude světlá, proznělá decentní reprodukovanou klasikou, jazzem, world music nebo nejkvalitnějšími odrůdami rocku a folku. Na nových tonetkách v interéru lehce provokativní, snad i královské barvy, usednete při dobré kávě, domácích dortech, buchtách či koláčích z osvědčené jihočeské cukrárny, dobrém vínu i pivu, nově koncipovaných chlebíčcích, polévce dne, sýrech atp. Vysoká kvalita přitom nebude znamenat vysoké ceny.

Kavárna bude v nové koncepci pocitově oddělena od vstupu do sálu, ale současně zůstane součástí koncertního prostoru. Do ulice se změní prosklení na čiré a bude vybudován zvláštní vstup. Zvnějšku bude navazovat nové sezení, kryté před pohledem slunce novou výsuvnou markýzou. Provoz kavárny pak bude částečně samoobslužný, jak je stále častějším trendem ve světě.

Ve foyeru koncertní síně Jihočeské filharmonie vznikne současně nový nezávislý výstavní prostor, o jehož využití probíhají intenzivní jednání. Prozradit můžu snad jen, že půjde o umění blízké hudbě, kvalitní, zajímavé a snad i originální.

Svou příslušnost k filharmonii pak dotvrdí toto prostředí nejen typem reprodukované hudby, ale i příležitostnými živými vystoupeními menších sestav. Rádi pozveme zájemce z řad muzikantů, aby si přišli zahrát.

A tím se dostávám k další fázi, kterou opět za mimořádné přízně Kraje plánujeme na příští rok. Chceme totiž zprovoznit i vnitřní zahrádku, ve které má vzniknout komorní prostředí pro malé pódium a cca 100 diváků. Prostor pro klidnou živou produkci opět komorních žánrů.

Jsem přesvědčen, že bude proč zajít, že se nám může podařit vytvořit jakési neformální centrum kvalitní muziky a kultury vůbec, kam rádi zajdou nejen fandové této kultury. Kde bude příjemné organizovat i setkání na všech možných úrovních. Kam se budete rádi vracet.

Než se podaři rekonstrukce Slavie, kde by mělo vzniknout velké českobudějovické centrum hudby a kultury, zkusíme si to v malém v kostele sv. Anny. Oslavíme tak jeho čtyřstoleté výročí, které připadá právě na příští rok. Nemají v tom roce výročí i samotné České Budějovice?

Otakar Svoboda

CZ EN