Jihočeská filharmonie
Jihočeská filharmonie

TZ Už jsme doma a Jihočeská filharmonie

Nabitý podzim skupiny Už jsme doma vyvrcholí 2.prosince 2016 společným koncertem s Jihočeskou filharmonií.

Tisková zpráva

21.11.2016

Nabitý podzim skupiny Už jsme doma vyvrcholí 2.prosince 2016 společným koncertem s Jihočeskou filharmonií.

Aranží pro koncert s orchestrem Jihočeské filharmonie a dirigování se ujal americký hudebník a skladatel Joshua Kohl, vedoucí skupiny Degenerate Art Ensemble (Seattle), spolupracovník Davida Byrna, Philippa Glasse, Kronos Quartetu a dalších.


2.12.2016 proběhne v divadle Archa premiéra společného koncertu Už jsme doma a Jihočeské filharmonie. Dirigovat bude americký skladatel Joshua Kohl, kterého bylo možné v Čechách vidět již několikrát, například v roce 2003 na křtu alba Už jsme doma "Rybí tuk" v divadle Archa. Joshua Kohl je hlavní postavou skupiny Degenerate Art Ensemble a spolupracuje se spoustou světoznámých umělců jako je např. David Byrne nebo Kronos Quartet, pro který píše nejen on, ale i baskytarista DAE Jherek Bischoff. Joshua Kohl dostal od UJD asi 80 písní v midi verzích a z nich si zcela sám vybral 8 kusů, které velmi radikálně přearanžoval, prodloužil, doplnil vlastními kompozicemi a připravil partituru pro Už jsme doma, filharmonii a zpěv své ženy Crow, která vystoupí jako host. Kromě skladeb UJD zazní i 3 skladby DAE, upravené a přearanžované opět pro stejné obsazení. Plakát vytvořil jako obvykle Martin Velíšek. V jednání je repríza v USA v březnu 2017 v Seattlu.

Skupinu Už jsme doma má za sebou náročný podzim. Absolvovali čtyřtýdenní turné po Evropě (zejména Francie, Švýcarsko, Belgie, Nizozemí). 18. září se dokonce představili na prestižním festivalu Rock In Opposition. V říjnu je odehráli sérii koncertů s Budoárem staré dámy. Pro Budoár to byla rozlučka s koncerty, protože frontmanka Marta Svobodová nastupuje na mateřskou dovolenou.  V listopadu ještě odehrají UJD několik koncertů s novozélandskými souputníky Mr Sterile Assembly.  Podzimní sezóna vyvrcholí  2.12.2016  v Divadle Archa společným  koncertem se symfonickým orchestrem.

Skupina Už jsme doma působí na scéně již od roku 1985. Hned po revoluci začala cestovat a do dnešního dne hrála v téměř 40-ti zemích světa, z toho nejčastěji v USA (kolem 700 koncertů), v Japonsku, ve Francii a v Polsku. Vydala 7 řadových alb, vždy velmi vysoce ceněných kritikou i posluchači. Desky vycházejí po celém světě a UJD písně jsou součástí desítek kompilací. Skupina spolupracovala také na filmech (Knoflíkáři, Fimfárum, atd) a s několika divadly. Přátelí se a spolupracuje s mnoha hudebníky ze světové avantgardní špičky (např Jello Biafra, The Residents, Pere Ubu, Magma, Ruins a další), do které ostatně podle odborníků sama už mnoho let patří. Kromě 4 hudebníků na scéně má skupina Už jsme doma i nehrajícího člena a to výtvarníka Martina Velíška, který spoluvytváří její umělecký vzkaz.

Spojení klasiků české alternativy a klasického obsazení symfonického orchestru umocní na jediném autorskou invenčnost a vyjímečnost Už jsme doma. Jen pro tuto příležitost budou nejstěžejnější skladby z historie Už jsme doma interpretovány v zcela novém aranžmá. Půjde  o skladby z celé historie skupiny. V konkrétním výběru skladeb ponechal vedoucí skupiny Wanek zcela volnou ruku Joshuovi Kohlovi, který se ujal aranží a v Praze ho uvidíme jako dirigenta celého koncertu.

Joshua Kohl je spoluzakladatel, skladatel, dirigent a umělecký ředitel uměleckého souboru Degenerate Art Ensemble.  Jeho práce je prezentována v tanečních a hudebních sálech, galeriích a v muzeu Frye Art Museum Seattle. V únoru 2012 dirigoval hudbu kolegy DAE - skladatele Jherek Bischoffa s Worldless Music Orchestra v New Yorku v Lincoln Centru se zpěvákem Talking Heads Davidem Byrnem. Nejnovější dílo souboru DAE "Predátorova pěvkyně" bylo oceněno hlavními finančními prostředky z Creative Capital, MAP fondu a New Music USA.
Kohlovo dílo "Red Shoes" získalo ocenění Music Theatre Now Award od Mezinárodního divadelního institutu a bylo součástí prezentace na švédském bienále múzických umění v roce 2013.
Kompozice "Bojovník", které je součástí díla souboru DAE "Predátorova pěvkyně" byla zpracována legendárními Kronos Quartet v roce 2013 a v San Francisku v roce 2015.
Kohlova práce pro smyčcový kvartet, klarinet a nahraný hlas: "Můj Bronx", která byla vytvořena ve spolupráci s jeho otcem, autorem Herbertem Kohlem, byla zadána Frye Art Museum a stala se součástí stálé muzejní sbírky. Kromě jeho kreativní činnosti Kohl působí jako kurátor pro Frye Art Museum v Seattlu.


Informace

Už jsme doma a Jihočeská filharmonie & Crow, dirigent Joshua Kohl (USA)
Praha, Divadlo Archa, 2.12.2016, 20:00

Už jsme doma: www.uzjsmedoma.com
Jihočeská filharmonie: http://www.jcfilharmonie.cz/orchestr-jihoceske-filharmonie/
Joshua Kohl v angličtině: www.newmusicusa.org/profile/joshua-kohl/?newtab=true
Joshua Kohl profil v češtině: www.facebook.com/events/734298286709116

Fotografie ke stažení (UJD a Kohl): https://1drv.ms/f/s!Av6pxTGrr-TOkZ8MwUtyzzOnTyx0FQ

Plakát ke koncertu – originál od Martina Velíška zde: https://1drv.ms/i/s!Av6pxTGrr-TOksZMOM7Sjn-OhhB8WA


Kontakt pro tisk:
Romek Hanzlík
romek.hanzlik@gmail.com, tel 602 319 505

Pavlína Svatoňová
pavlina.svatonova@archatheatre.cz, tel. 739 077 956


CZ EN