Jihočeská filharmonie
Jihočeská filharmonie

Jihočeská filharmonie

Orchestr

Jihočeská filharmonie byla v Českých Budějovicích založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr a v současnosti má 39 členů.

U vzniku orchestru stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček a Stanislav Vavřínek, poté v letech 2008 - 2020  Jan Talich. Od roku 2021 je šéfdirigentem Miran Vaupotić.

Orchestr vedle samozřejmé interpretace hudby klasických skladatelů a skladeb vhodných pro menší orchestry i malý koncertní sál stále více sleduje i současný trend propojování žánrů, objevování nových pohledů na interpretaci a prezentaci a systematicky pracuje na stále vyšší kvalitě. Většina hudebníků jsou mladí, ctižádostiví, šikovní a perspektivní interpreti, kteří velmi vítají jakoukoliv další možnost spolupráce se špičkovými dirigenty i sólisty.

Ambicí Jihočeské filharmonie je udržet žádoucí zájem stávajících abonentů a současně se zaměřit na mladší publikum a širší veřejnost tak, aby přišli i ti Jihočeši, které tzv. vážná hudba doposud více méně míjí. Kapacitu, směr i chuť určitě má.

Koncertní síň - Kostel sv. Anny

Od roku 1988 vlastní Jihočeská komorní filharmonie samostatnou budovu, vzniklou adaptací dřívějšího kostela a účelovou přístavbou. Tím vznikl objekt plně vyhovující koncertním i provozním potřebám.

Programy pořádané JF

Mezi programy pořádané Jihočeskou filharmoní se řadí především koncerty a kulturní akce jak domácí, tak zahraniční scény.


CZ EN